61
Pałac w Sasinie
został zbudowany w 1862 roku. Położony jest w urokliwym majątku ziemskim 1,5 km od Sasina i 3 km od pełnego morza. Budynek dworu założony jest na planie prostokąta z przybudówkami do krótszych jego boków, w których znajdują się klatki schodowe. W cłaości podpiwniczony, ściany piwnic z kamienia łupanego, grubośc 1m, 2,5 kondygnacyjny, przykryty dwuspadowym dachem pokrytym blachą dachówkopodobną.
62
Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie
eksponaty pochodzą z różnych zakątków Polski. W muzeum znajdują się m.in. strażackie wozy, urządzenia alarmowe, hełmy a także sztandar strażacki z Pucka z 1925 roku oraz sztandar z Przodkowa również z 1925 roku, dokumenty sprzed I wojny światowej. Do najciekawszych należą konne i ręczne sikawki drewniane, dawne motopompy oraz przedwojenne reklamy i sztandary.
63
Zamek Nowęcin
początki zamku w Nowęcinie sięgają XV wieku kiedy zbudowano w tym miejscu zamek otoczony fosą i wałami obronnymi. Zamek często zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Na przełomie XIX i XX wieku został ostatecznie zmieniony w pałac. Po wojnie pałac przeszedł pod władze miejscowe PGRu, w latach 80-tych pełnił rolę ośrodka wypoczynkowego a obecnie odrestaurowany obiekt zmieniony został w hotel.
64
Muzeum Motyli we Władysławowie
zostało założone w 1999 roku we Władysławowie. Mieści się na III piętrze wieży widokowej w Domu Rybaka. Ekspozycja powstała z rodzinnych zbiorów TomaszaFalkiewicza, który był inicjatorem utworzenia muzeum. W dwóch salach ekspozycyjnych zwiedzającym udostępniono większą część kolekcji - liczącej około 6000 okazów umieszczonych w 132 gablotach. W łebie znajduje się oddział tego muzeum.
65
Pałac w Zwartowie
początki dworu oraz otaczającego go parku datowane są po 1750 r. Pierwsza połowa XIX wieku to częste zmiany właścicieli majatku. Dopiero w 1853 roku, kiedy to właścicielem został baron von Hammerstein nastepowały bardzo korzystne zmiany w dworze i jego otoczeniu: przebudowano i podwyższono dwór o jedno pietro, założono nowy park wykorzystując urozmaiconą rzeźbę terenu. Park ten obsadzono rzdko spotykanymi na tym terenie drzewami, takimi jak: deby szypułkowe, kasztanowce białe, buki, jodły.
66
Muzeum Rybołówstwa w Helu
oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Na wystawach w Muzeum Rybołówstwa prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami samego Półwyspu Helskiego a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morska. Na terenach muzeum znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich.
67
Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
to nowoczesny ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do około 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Do największych atrakcji należy zachwycająca feerią barw rafa koralowa oraz takie okazy jak ośmiornica olbrzymia, rekiny przydenne, piranie czerwone, płaszczki słodkowodne, najmniejszy krokodyl świata - krokodyl krótkopyski oraz najcięższe węże świata - anakondy zielone.
68
Galeria Sztuki ODYSEJA Józef Ciężki
galeria znajduje się pod adresem Wdzydze 53, 83-406 Wąglikowice. Można w niej nabyć rzeźby, obrazy oraz nietypowe, artystyczne meble wykonane przez Jozefa Ciężkiego. Prace malarskie, graficzne i rzeźby Józefa Ciężkiego uczestnicza w wielu wystawach krajowych, znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w Europie i USA. Od piętnastu lat Józef Ciężki maluje Kaszuby, najchętniej ukochane wdzydze.
69
Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie
w mieszczącym się na kościerskim rynku pięknie odrestaurowanym ratuszu, najstarszym istniejącym budynku użyteczności publicznej w mieście, prezentowane są zbiory gromadzone od lat 60. XX wieku przez mieszkańców Kościerzyny i okolic. Obecnie Muzeum Ziemi Kościerskiej prezentuje zbiory z zakresu historii, kultury i etnografii. Są to liczne informacje i obiekty obrazujące dzieje ziemi kościerskiej i wybitnych ludzi z nią zwiazanych, a także można zobaczyć makietę XIX wiecznej Kościerzyny.
70
Zabytkowy Spichrz w Borczu
pierwsze wzmianki o Borczu pochodzą z roku 1403. Odnotowano wówczas, że majątek należał do klasztoru Kartuzów. O grunt ten toczyły się długie spory aż do roku 1701, kiedy to właścicielem Borcza, włącznie z ziemią Kartuzów, został kasztelan chełmiński Jan Jerzy Przebendowski. Pomimo wieloletnich zniszczeń, po latach remontów i adaptacji dworu oraz spichlerza budynki przekształcono w hotel i restaurację, w których to można smacznie zjeść i odpocząc w ciszy i spokoju.
71
Łeba Park
to jedyny w Polsce tak rozbudowany i wielki obszarowo park dinozaurów. Przepięknie położony na obszarze blisko 20 ha. W otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody, licznymi szlakami poznajemy poszczgólne okresy z dziejów Ziemi. Podczas spaceru ścieżkami, mostami i kładkami poprzez trzciny obcujemy z około 100 gadami a wśród nich dwa kolosy Seismosaurus mający 45 metrów długości i jedyny w Polsce Biachrosaurus z wysokością 13 metrów.
72
Lunapark Sowiński we Władysławowie
zaprasza rodziny z dziećmi, młodzież i dorosłych do przyjazdu i zabawy w lunaparku. Największa w Polsce kolejka górska "Tajfun", gocarty, quady, młyńskie koło, liczne karuzele oraz moc innych atrakcji. Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak zaczynał Robert Kubica polecamy jazdę gokartem.
73
Park Miniatur Zielony Dwór
w malowniczej wsi Chocielewko powstał na terenie wysadzonej poniemieckiej cegielni. Do dziś ziemia kryje w sobie pozostałości wyrobów glinianych, oraz miejsca pobierania gliny. Zapewniamy wycieczkę w najdalsze zakądki świata. Poczujecie przedsmak Paryża stojąc pod największą na Pomorzu miniaturą wieży Eiffla, poznacie polskie regionalne budowle drewniane. Z nami przeniesiecie się m.in. do Egiptu, USA zobaczycie m.in: Piramidę, Świątynię Abu Simbel, Sfinksa, Latarnię Rozewie, Chatkę Góralską.
74
Ocean Park we Władysławowie
to spotkanie z największymi wielorybami, rekinami, żółwiami olbrzymimi a ponadto delfinami, orkami oraz czterdziestką innych zwierząt morskich i oceanicznych. Ekspozycja została starannie przygotowana przy zachowaniu szczegółów budowy i naturalnych rozmiarów wszystkich zgromadzonych okazów. Gigantyczne zwierzęta, unikalne i zbliżone do naturalnych warunki życia największych istot morskich będą niezapomnianą wyprawą w nieznany, wodny świat.
75
Muzeum Ziemi Usteckiej
w muzeum prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowaniu Stoczni "Ustka". Można tu więc zobaczyć m.in. zabytkowe pralki bąbelkowe tzw. dzwony, poniemiecki sprzęt fotograficzny (powiększalniki, kopiarkę, lampy, aparaty) maszyny do pisania i szycia, 100-letnią łyżwę czy też strój kąpielowy z pocz. XX wieku. Pamiątki po Stoczni "Ustka" to przede wszystkim modele jednostek pływajacych - trawlery, kutry, łodzie ratunkowe.
76
Sea Park w Sarbsku
to pierwszy taki park w Polsce, gdzie jest basen z fokami szarymi i kotikami południowoamerykańskimi. W parku znajduje się również oceanarium, gdzie zobaczyć można pradawne zwierzęta żyjące w głębinach morskich, jak rownież muzeum rekodzieła marynistycznego. W parku można zobaczyć również makiety zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach. Jest to nie lada gratka dla pasjonatów stworzeń morskich aby przekonać się jak dokładnie wyglądają mieszkańcy mórz i oceanów.
77
Muzeum gen. Józefa Hallera (Hallerówka)
znajduje się w niewielkim, drewnianym domku z 1922 roku, który należał przed wojną do Józefa Hallera. Genarał zamieszkał w nim wraz z rodziną podczas letnich wakacji. W muzeum można obejrzeć kolekcję pamiatek poświęconych genegałowi oraz jego żołnierzom z legendarnej Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste Hallera podarowane przez jego siostrę a także dokumenty, listy, mapy, stare fotografie.
78
Świat Labiryntów w Blizinach
niedaleko Gdanska na jednym ze wzniesień Kaszub rozbił się galeon piratów przewożący dziesiątki skrzyń pełnych złota i drogocennych klejnotów. Ogromny skarb czeka na odnalezienie. Łowcy przygód z całego kraju przybywają w poszukiwaniu statku oraz zaginionego ładunku. Na ich drodze czeka wiele niebezpieczeństw. Nawiekszym wyzwaniem jest pokonanie labiryntu w polu kukurydzy, które ma powierzchnię ponad 2,5 ha, a łączna długość wszystkich ścieżek wynosi około 4,5 km.
79
Wieża widokowa Rowokół

stoi na górze wznoszącą się nad okolicą (115 m n.p.m.). Z dala Rowokół wygląda jak stożek wulkanu. W średniowieczu był miejscem kultu pogańskiego. W XIII wieku zbudowano tu kaplicę św. Mikołaja, patrona rybaków i żeglarzy. Góra pełniła rownież rolę latarni morskiej, palone tu ogniska miały wskazać żeglarzom drogę. Rowokół stanowił tez schronienie dla rozbójników, którzy mieli ukryć tu swoje skarby. Z wieży rozposciera sie wspaniały widok na okolice Słowińskiego Parku Narodowego.
80
Wieża widokowa Orzechowo Morskie

niemal 50 metrowa, betonowa konstrukcja swoim wyglądem przypomina latarnie morską. Tym bardziej, że do morza jest około 200 metrów. Ale podstawowym jej celem jest szybsze wykrywanie pożarów przez lesników, którzy przy dobrej widoczności dostrzec mogą nawet zabudowania Słupska. Wieża stoi na terenie OW "Leśnik" i jest dostępna do zwiedzania. Wewnątrz trzeba pokonać 240 stalowych stopni kręconych chodów, ale warto gdyż widoki sa wspaniałe.
atrakcje od 61 do 80
atrakcje od 61 do 80
2011 copyright by Arnet-Media
e-mail: pieknekaszuby@wp.pl
e-mail: pieknekaszuby@gmail.com
ZWIEDZAMY KASZUBY