1
Latarnia Morska Rozewie
położona jest przy ulicy Leona Wzorka 1 w Rozewiu. Jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni i udostępniono ją do zwiedzania. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego. Na latarni Rozewie znajduje się jedna z jedenastu stacji brzegowych polskiego wybrzeża systemu AIS-PL projektu HELCOM. System umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji na Rozewiu ma wysokość 85 m. Od czasów średniowiecza na przylądku Rozewie stawiano światła nawigacyjne.   
Dzisiejsza latarnia została uruchomiona 15 listopada 1822   roku. W 1875 roku w celu odróżnienia światła rozewskiej latarni od tej w Czołpinie   wybudowano dodatkowo drugą latarnię. W 1910 roku wyłączono ją, a na starszej   latarni zmieniono źródło światła z aparatu Fresnela i lampy naftowej na elektryczną   żarówkę z wklęsłym zwierciadłem i kryształowymi pryzmatami. Latarnię podwyższono też o pięć metrów ustawiając na ceglanej XVIII wiecznej, czterokondygnacyjnej wieży mającej kształt ściętego stożka, też stożkową, metalową część pomalowaną na czerwony kolor. Godziny otwarcia: 10:00 - 14:00, 15:00 - 18:00 w miesiącach: V, VI, IX
9:00 - 19:00 w miesiącach: VII, VIII.
2
Latarnia Morska Hel

administrowana przez Urząd Morski w Gdyni. Pierwszą latarnię morską na Helu wybudowano już w roku 1826. Wieża latarni miała przekróej okrągły, o wysokości 42 metry. W 1938 zainstalowano na latarni żarówkę elektryczą o mocy 3000 W. W czasie obrony Helu latarnia została wysadzona w powietrze 19 września 1939 roku przez polskich saprów, dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii. W roku 1942, w czasie okupacji niemieckiej latarnię odbudowano. W roku 2001 przeszła remont.
3
Szczyt Wieżyca

to największe wzniesienia liczące 328,6 m n.p.m, najwyższe nie tylko na Kaszubach i Pomorzu, ale całej rozległej Nizinie Europejskiej od Uralu po Pireneje. Na szczycie Wieżycy w centrum rezerwatu przyrody porośniętego 150 - letnim lasem bukowym Gmina Stężyca zbudowała i oddała do użytku w roku 1997 trzydziestometrową wieżę widokową im. Jana Pawła II, która stała się największą atrakcją turystyczną Kaszub. Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, "Kołko Raduńskie" i tzw. "Drogę Kaszubską".
4
Kaszubskie Oko

Kompleks rekreacyjno-turystyczny Kaszubskie Oko położony jest na wysokim wzniesieniu około 113 m n.p.m, w bliskim sąsiedztwie tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej nad jeziorem Żarnowieckim. Najważniejszym elementem Kaszubskiego Oka jest "źrenica" - wieża widokowa. Z jej platformy rozciąga się widok na całą okolicę aż do wybrzeża Bałtyku. U podnóża wieży rozciąga się ogrod botaniczny ułożony na kształt ogrodu francuskiego. Całkowita wysokość budowli od podstawy kopca do iglicy wynosi 44 metry.
5
Wieża Widokowa Wdzydze Kiszewskie

jest godna polecenia przede wszystkim ze względu na fantastyczną lokalizację. Z mierzącego blisko 36 metrów obiektu można podziwiać całą panoramę jezior wdzydzkich, a przez to widok zapierający dech w piersiach. Zwiedzający mogą zachwycać się krajobrazami z trzech tarasów widokowych na wysokości 10, 20 i 30 metrów. wstęp na wieżę - 24 godziny na dobę w sezonie, poza sezonem - ograniczony. Wieża usytuowana jest na terenie Stanicy Wodnej PTTK.
6
Wieża Widokowa na Górze Lemana

Niezwykłe okolice można podziwiać z drewnianej wieży widokowej na Górze Lemana (220 m n.p.m.). Wieża ma 20 metrów wysokości, a do je budowy zużyto 5 ton cementu i 30 m3 drewna. Jej właściciel zapewnia, że wieża stoi w połowie drogi pomiędzy najsłynniejszą wieżą Europy tj.wieżą Eiffla a nadajnikiem telewizyjnym w Moskwie. Na dodatek, co roku latem na Górze Lemana odbywa się zlot czarownic. Podczas sabatu organizowane są m.in. wybory miss czarownic, konkurs zaklęć czy konkurs na ... najbardziej odlotową miotłę.
7
Góra Siemierzycka

wysokość 256m n.p.m, to najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Bytowskim. Na szczycie stoi nowa wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę tej krainy. Teren wzniesienia został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk "Lasy Rekowskie". Na wschod od wzniesienia znajdują się 4 małe jeziora: Czarnik, Boruja Mała, Płocica i Wiejskie Jezioro oraz dalej większe Boruja Duża.
8
Wieża Widokowa w Fojutowie

wieża widokowa w Fojutowie oraz akwedukt i skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: płynącej dołem Czerskiej Strugi i plynacego górą Wielkiego Kanału Brdy. Z wysokiej na 30 metrow drewnianej wieży można podziwiać bezkres borów oraz sam akwedukt. Wejście na wieżę jest bezpłatne, podobnie jak korzystanie z niewielkiego placu zabaw położonego w sąsiedztwie akweduktu. Turyści mogą przysiąść na nowych ławeczkach i skosztować czegoś z grilla znajdującego sie w niewielkim barze.
9
Wieża Domu Rybaka we władysławowie

z wieży widokowej Domu Rybaka we Władysławowie można popatrzeć na życie portu z ptasiej perspektywy, wdrapując się lub wjeżdżając windą niemal na sam szczyt wieży. Działają tu dwa tarasy widokowe. Jeden - przestronny, zaopatrzony w lornetki na wysokości 45 metrów i drugi na wysokości 63 metrów - tonajwyżej położony punkt widokowy na Mierzei Helskiej. Polecamy go jednak wyłącznie osobom o mocnych nerwach, w żadnym razie z lękiem przestrzeni czy rodzicom z małymi pociechami.
10
Latarnia Morska Czołpino

jest najbardziej oddalona od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, wznosi się na wysokość 25 metrów na wysokim wzgórzu. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów połtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Latarnia znajduje się na terenie rezerwatuprzyrody, a widok z jej tarasu rozciąga się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.
11
Latarnia Morska Stilo

jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Sasina jest Latarnia Morska Stilo, usytuowana w odległości 900 metrów od brzegu, na wysokiej zalesionej wydmie. Latarnia została zbudowana przez Niemców na fundamencie z betonu i białego granitu. Zmontowana została z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Istnieją trzy tego typu konstrukcje na świecie, z czego dwie położone są w Europie. Wysokość latarni to 33 metry plus wysokość wzgórza, które mierzy wysokość 55 metrów.
12
Groty Mechowskie
jaskinia we wsi Mechowo w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej, wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyckiego. Duża osobliwość geologiczna na skali Niżu Środkowoeuropejskiego, chroniona od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej. Po drugiej wojnie światowej udostępniona dla ruchu turystycznego, przebiega obok niej szlak turystyczny. Dla turystów udostępniona jest tylko niewielka część jaskini, pozostałe partie są trudno doetępne. Zwiedzanie trwa więc tylko kilka minut.
13
Kaszubski Park Etnograficzny
Kaszubski Park Etnorgaficzny we Wdzydzach Kiszewskich - skansen, w którym zgromadzono ponad 40 obiektow architektury ludowej z obszaru całych Kaszub. Skansen zajmuje 22 hektary i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub oraz sektor zawierający obiekty użyteczności. Znalazły się tu między innymi drewniane wiatraki, szkoła, kościół, kuźnia, tartak oraz wiele zagrod i dworow. Wszystkie obiekty są drewniane i pochodzą z okresu XVII - XIX wieku. Większość obiektów ma także wyposażone całkowicie wnętrza.
14
Fokarium na Helu
Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego znajduje się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim, składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów - separatek (dla osobników młodych i chorych wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno - laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami. Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku. Udostepnione do zwiedzania codzienne.
15
Muzeum Hymnu Narodowego
Muzeum Hymnu Narodowego w Bedominie Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku powstało w 1978r, mieści się w dworze z XVIII wieku, w ktorym urodził się Józef Wybicki, autor słów polskiego Hymnu Narodowego "Mazurka Dąbrowskiego".  W tym malowniczo położonym Dworze gromadzone są pamiątki po Józefie Wybickim. W bogatych zbiorach Muzeum znajdziemy m.in. meble, dywany, dziewiętnastowieczne kilimy i obrazy o tematyce patriotycznej z okresu powstan narodowych, dzieła literackie i plastyczne.
16
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera to muzeum mające swoją siedzibę w Kartuzach, zajmujące się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkujące je grupą etniczną. Placówka ta wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów. Dnia 1 maja 1947 roku dokonano uroczystego otwarcia. W muzeum znajduje się wystawa sztuki ludowej Kaszub.
17
Zamek krzyżacki w Bytowie
w 1390 roku Krzyżacy zaczęli budować murowany zamek na wzniesieniu w południowo - wschodniej części miasta. Właściwe prace budowlane przeprowadzono jednak w latach 1398-1406. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49x70 metrów z kamieni eratycznych i cegły. W narożach powstały 3 okrągłe i jedna kwadratowa wieża. przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny. W budynku tym znajdują się różne pomieszczenia zamkowe. Zamek jest dostępny dla zwiedzających.
18
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
największa część ekspozycji stanowią parowozy, które można ogladać tylko z zewnątrz, ale również od środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Goście mają zatem możliwość kontaktu z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych XX.
19
Kamienne kręgi w Odrach
Odry - rezerwat Kamienne Kręgi, największe w Polsce, a drugie w Europie skupisko kamiennych kręgów, cmętarzysko Gotów i Gepidów z I i II wieku n.e. Ten malowniczy zakatek został uznany za rezerwat przyrodyw 1958 roku. Miejsce to oprocz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym. Znajduje sie tam 10 całych kręgów i 2 cześciowo zachowane. prócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurchanów o średnicy od 8 do 12 metrów.
20
Wdzydzki Park Krajobrazowy
obejmuje jezioro Wdzydzkie i kilka mnieszych jezior otoczonych borami. Leśno - pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest rożnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa. Niemal cały park położony jest w dorzeczu rzeki Wdy. Na jego obszarze występują 53 jeziora o powierzchni 1 ha oraz 100 mniejszych, na ogół bezodpływowych zbiorników zwanymi oczkami.
atrakcje od 1 do 20
atrakcje od 1 do 20
1  - Latarnia Morska Rozewie
2  - Latarnia Morska Hel
3  - Szczyt Wieżyca
4  - Kaszubskie Oko
5  - Wieża Widokowa Wdzydze Kiszewskie
6  - Wieża Widokowa na Górze Lemana
7  - Góra Siemierzycka
8  - Wieża Widokowa w Fojutowie
9  - Wieża Domu Rybaka we władysławowie
10 - Latarnia Morska Czołpino
11 - Latarnia Morska Stilo
12 - Groty Mechowskie
13 - Kaszubski Park Etnograficzny
14 - Fokarium na Helu
15 - Muzeum Hymnu Narodowego
16 - Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
17 - Zamek krzyżacki w Bytowie
18 - Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
19 - Kamienne kręgi w Odrach
20 - Wdzydzki Park Krajobrazowy
21 - Muzeum Obrony Wybrzeża
22 - Skansen w Szymbarku
23 - Kolegiata w Kartuzach
24 - Kalwaria Wielewska
25 - Pałac w Leźnie
26 - Kalwaria Wejherowska
27 - Muzeum Ceramiki Kaszubskiej
28 - Kaszubski Park Miniatur
29 - Cerkiew Świętego Jerzego w Bytowie
30 - Kościół p.w. Niepokalanego Serca Maryi
31 - Pałac w Kokowej
32 - Ośrodek Oporu Jastarnia
33 - Dworek Salino
34 - Kaszubski Park Krajobrazowy
35 - Dwór w Bychowie
36 - Dwór w Lisewie
37 - Dwór w Sikorzynie
38 - Zaborski Park Krajobrazowy
39 - Sześć Dębow Dwór w Prusewie
40 - Pałac w Rekowie Górnym
41 - Jar rzeki Raduni
42 - Pałac w Rzucewie
43 - Gołubieński Ogród Botaniczny
44 - Muzeum Wsi Słowińskiej
45 - Łącka Góra
46 - Wyrzutnia Rakiet w Rąbce
47 - Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie
48 - Zamek Kiszewski
49 - Muzeum Narodowe w Gdansku
50 - Cmentarzysko Megalityczne w Borkowie
51 - Latarnia Morska w Ustce
52 - Park Krajobrazowy Dolina Słupi
53 - Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
54 - Szlak elektrowni dorzecza Słupi
55 - Muzeum w Lęborku
56 - Zamek Człuchowski
57 - Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu
58 - Kamienne Kręgi w Węsiorach
59 - Pałac w Główczycach
60 - Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
61 - Pałac w Sasinie
62 - Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie
63 - Zamek Nowęcin
64 - Muzeum Motyli we Władysławowie
65 - Pałac w Zwartowie
66 - Muzeum Rybołówstwa w Helu
67 - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
68 - Galeria Sztuki ODYSEJA Józef Ciężki
69 - Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie
70 - Zabytkowy Spichrz w Borczu
71 - Łeba Park
72 - Lunapark Sowiński we Władysławowie
73 - Park Miniatur Zielony Dwór
74 - Ocean Park we Władysławowie
75 - Muzeum Ziemi Usteckiej
76 - Sea Park w Sarbsku
77 - Muzeum gen. Józefa Hallera (Hallerówka)
78 - Świat Labiryntów w Blizinach
79 - Wieża widokowa Rowokół
80 - Wieża widokowa Orzechowo Morskie
81 - Wieża widokowa Orzechowo Morskie
82 - Park Edukacyjny ZOO - Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie
83 - Strusia Ferma w Kniewie
84 - Centrum Hewelianum
85 - Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
86 - Osada Łowców Fok w Rzucewie
87 - Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie
88 - Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach
89 - Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie
90 - Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim
91 - Centrum Nauki Experyment w Gdyni
92 - Muzeum Saperskie w Dąbrówce
93 - Muzeum American Old Cars w Kościerzynie
94 - Osada Sławutowo
95 - Muzeum Ziemi Puckiej
96 - Muzeum Techniki Wojskowej GRYF
WYSIWYG Web Builder
2011 copyright by Arnet-Media
e-mail: pieknekaszuby@wp.pl
e-mail: pieknekaszuby@gmail.com
ZWIEDZAMY KASZUBY